Na przestrzeni wielu dekad na całym świecie pojawiły się liczne kultury młodzieżowe. Punki, skiny, raperzy czy rastamani. Które z tych subkultur przetrwały próbę czasu i jakie były najważniejsze przyczyny ich sukcesów lub porażek?
Co to są subkultury młodzieżowe?
Subkultura to grupa społeczna działająca na marginesie kultury oficjalnej. Warto w tym momencie wiedzieć, że subkultury podkreślają swoją odmienność, wygląd, zwyczaje i kodeksy postępowania. Są one z całą pewnością inne niż te, które określane są jako standardowe dla reszty społeczeństwa.
Zgodnie z zebraną wiedzą możemy wymienić poszczególne przykłady subkultur:
- buntu społecznego (np. anarchiści),
- izolacji i ryzyka (np. gitowcy),
- kreatywne (np. hiphopowcy),
- religijne i terapeutyczne (np. kryszna),
- ekologiczne i pacyfistyczne (np. hipisi).
Jak to natomiast wygląda w przypadku nastolatków? Jakie rodzaje subkultur młodzieżowych wyróżniamy? Czy nowe subkultury młodzieżowe różnią się od tych, które znamy już przez długie lata? Zobaczmy!
Rodzaje subkultur młodzieżowych
Co to są subkultury młodzieżowe? Subkultura młodzieżowa daje młodym ludziom wsparcie w szukaniu siebie i utrzymywaniu kontaktu z rówieśnikami, którzy mają z nim podobne pomysły w tym trudnym czasie. W zależności od środowiska, w którym dorastali i klasy społecznej, z której pochodzili, konkretne grupy wybierają określoną subkulturę i przyjmują jej zachowanie. Subkultury o określonych poglądach i perspektywach na świat zawsze pojawiają się tam, gdzie ludzie czują się zepchnięci na margines społeczeństwa, a ich dzieci zaczynają głośno opierać się omawianemu światu po obejrzeniu życia swoich rodziców. Subkultury młodzieżowe w Polsce również są dobrze widoczne. Goci, punki, skejci oraz członkowie grup emo. Zobacz, czym charakteryzują się te nowe subkultury młodzieżowe.
Subkultura gotów
Goth to kultura powstała w latach 80-tych. Co ciekawe stanowi ona gałąź kultury punka. Subkultura gotycka charakteryzuje się fascynacją rzeczami mrocznymi, tajemniczymi i romantycznymi. Goth interesuje się nie tylko muzyką (cold wave, metal gotycki, doom metal, metal progresywny i metal symfoniczny), ale także literaturą, sztuką i architekturą. Ludzi interesuje okultyzm, wampiry, astrologia, śmierć i mitologia. Członkowie słyną z wyjątkowego wyglądu i ubioru. Idealny wygląd to blada skóra, czarne, długie włosy, czerwona lub czarna szminka i czarny lakier do paznokci. Najpopularniejsze kolory odzieży to oczywiście czarny, czerwony oraz mocny i wyrazisty fioletowy. Natomiast gotyckie elementy obejmują srebrną biżuterię, odzież w stylu vintage, aksamit i koronkę.
Subkultura punków
Punk to wciąż popularna muzyka, która powstała w latach 70. Najważniejszym zespołem w subkulturze punkowej jest brytyjski zespół Sex Pistols. To właśnie ten zespół nadaje styl całej kulturze i to właśnie od niego możemy opowieść o tym stylu. Ideologia punkowa nie jest jasno zdefiniowana i określona. Z całą pewnością odrzuca społeczne normy i reguły ograniczające wolność jednostki. Reguły są przecież po to, aby je łamać.
Subkultura punkowa jest bardzo chętnie wybieraną alternatywą dla posłuszeństwa. Grupy punków z całą świadomością zaprzeczają postawom panującym w kościołach, krajach, rodzinach i szkołach. Wszystko po to, aby jak najlepiej wyrazić siebie i podkreślić swoją wolność. Luźne ubrania mogą być postrzegane przez społeczeństwo jako należące właśnie do kultury punkowej. Stylizacje składające się ze starych skórzanych kurtek, znoszonych spodni (zwykle z naszywkami) i butów bojowych (tj. grube skórzane buty i nitowane paski) są podstawowym elementem rozpoznawczym. Dodatkowo typową cechą punka jest fryzura, w której goli się czubek głowy i boki. Warto także dodać, że punk nosi kolczyki lub agrafki.
Subkultura młodzieżowa skate
Jakie są inne przykłady subkultur młodzieżowych? Nie możemy zapomnieć o młodych ludziach, którzy odnajdują się najbardziej w stylu skate. Początki tej ciekawej subkultury sięgają początku lat 70-tych XX wieku. Przynależność tej grupy wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności wykonywania trików na deskorolkach. Te manewry są czasami bardzo niebezpieczne i wymagają dużo pracy, siły i zdrowia fizycznego.
Cechą charakterystyczną tej kultury młodzieżowej jest zamiłowanie do skateboardingu, który służy nie tylko do poruszania się i realizowania swojego hobby. To przede wszystkim nauka wykonywania akrobacji na specjalnych rampach. Osoby takie noszą luźne, kolorowe ubrania – T-shirty, bluzy, luźne spodnie, trampki i czapki z daszkiem. Czasami subkultura ta jest mylona z subkulturą hip-hopową. Część młodzieży, która identyfikuje się z skejtami, słucha bowiem hip-hopu, ska i reggae. Co ciekawe osoby takie lubią muzykę rockową i punkową.
Subkultura emo
W dzisiejszych czasach styl emo jest bardzo popularny. Kultura ta weszła do wielu gimnazjów i liceów w Polsce. Osoby z tej subkultury są zwykle poddawane krytyce ze strony otoczenia. Wszystko dlatego, że członkowie grupy wyrażają swoje uczucia, wyolbrzymiają emocje i skupiają się na sercu. Często krytykuje się styl płaczącej, zarozumiałej osoby – szczególnie u mężczyzn. Kultura ta niesie jednak pozytywne przesłanie – odrzuca konsumpcjonizm, promuje wegetarianizm i odrzuca używki, takie jak narkotyki, alkohol czy papierosy. Przedstawiciele subkultury emo słuchają muzyki pop punk, post-hardcore, metal core i indie rock. W większości przypadków chłopcy i dziewczęta noszą legginsy, T-shirty z nadrukami drużynowymi i tenisówki. Włosy powinny być proste, z długimi ukośnymi grzywkami na oczach. Oczy natomiast podkreślane są czarną kredką.
Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś doskonale wiedzieć, co to są subkultury młodzieżowe. Warto podkreślić, że różne rodzaje subkultur pomagają przeżyć trudny czas dorastania. Najważniejsza natomiast jest rozmowa z dzieckiem i zrozumienie jego problemów. Tylko postawa wspierająca i zupełna akceptacja pomogą w osiągnieciu najlepszych efektów w komunikacji.